mini_pennychallenge.pngPenny Challenge je druhem nebezpečné internetové výzvy (challenge), která se v posledním roce rozšířila především prostřednictvím sociální platformy TikTok a velmi rychle si našla mnoho následovníků, kteří si tuto nebezpečnou zábavu vyzkoušeli a natočili/nasdíleli o tom video. Jde však o velmi nebezpečnou zábavu - kromě požáru hrozí samozřejmě úraz elektrickým proudem s potenciálně smrtelnými následky.

Samotný princip výzvy penny challenge je jednoduchý - do elektrické zásuvky připojíme nabíječku, kterou ale nezasuneme do zásuvky celou, takže jsou stále viditelné obnažené vidlice. A právě na tyto vidlice položíme minci (odtud název “penny”). Vznikne krátké spojení, jiskření, v horším případě také úraz elektrickým proudem či požár. 

Ukázka videa s výzvou penny challenge z TikToku

(Zdroj: YouTube.com, TikToks4You)

Před hrátkami s elektřinou varují hasičské sbory jak v Evropě, tak i USA, stále častěji totiž přijíždějí k případům, kdy došlo k napodobování této výzvy a následnému zahoření elektrické zásuvky.

(Ukázky zásuvek z Velké Británie po realizaci penny challenge. Zdroj: Dailymail.co.uk)

V roce 2020 si tuto výzvu např. otestovali dva studenti ve věku 15 a 16 let z Massachusetts, kteří způsobili požár přímo ve škole, kde si hrátky s mincemi vyzkoušeli hned na několika elektrických zásuvkách. Do školy pak museli být povoláni hasiči, protože některé ze zásuvek začaly hořet. 

Hasičské sbory upozornily na desítky dalších požárů, které vznikly s vysokou pravděpodobností právě kvůli penny challenge. 

 

(Studenti minci pomalu posouvají až k mezeře mezi zásuvkou a nabíječkou, dokud nevzniknou jiskry. Zdroj: The Sun)

Alexa nabízející penny challenge dětem?

Před několika hodinami obletěla svět zpráva o tom, že hlasový asistent Alexa od Amazonu doporučil realizaci této výzvy desetileté holčičce. O případu informovala Kristin Livdahl, maminka holčičky, které se svou dcerkou pravidelně prováděla různé sportovní výzvy, které viděli na YouTube oblíbeného učitele tělocviku. Proto Alexu holčička oslovila s tím, že by si chtěla vyzkoušet další (sportovní) výzvu. A Alexa jí nabídla právě penny challenge s detailním popisem.

Přestože se může zdát reakce hlasového asistenta šokující, z pohledu stroje algoritmus provedl to, co po něm bylo požadováno - nabídl uživateli výzvu, jejíž detaily jsou veřejně k dispozici a jsou běžnou součástí desítek webových stránek. "Umělá inteligence" nerozlišila, zda může být obsah pro uživatele nebezpečný, zobrazila to, co bylo požadováno a co je veřejně dostupné. Což bude v budoucnu pravděpodobně jedna z velkých výzev - jak rozlišit v hlasové komunikaci dětského uživatele od uživatele dospělého a jak oddělit obsah, který může a který nesmí být zobrazen v závislosti na tom, s kým komunikujeme. Podle vyjádření tiskového mluvčího Amazonu již byla chyba opravena.

Závěr

Penny challenge je velmi nebezpečná výzva, proto je nutné, aby každý rodič seznámil své dítě s tím, jak se má při práci s elektrickým proudem chovat, co v žádném případě nedělat a jaká rizika hrozí. To, co může vypadat jako nevinná zábava, se může dítěti velmi rychle vymknout z rukou. Velmi důležité je také zařadit témata spojená s bezpečností do běžné výuky na ZŠ a SŠ.

Ve spojení s chytrými asistenty se nabízí otázka, zda vůbec dokáže chytrý asistent regulovat online obsah v situaci, kdy komunikuje s dítětem. A zda dokáže zajistit, že se k dítěti nedostane třeba některá z nebezpečných výzev, kterých jsou na internetu doslova stovky. Jak asi vypadala “oprava” problému ze strany Amazonu? Pravěpodobně zákazem tohoto obsahu, ale co ostatní nebezpečné informace, ke kterým se dítě prostřednictvím hlasových příkazů snadno dostane?

Samozřejmě je také otázkou, kdo nese odpovědnost za tento typ obsahu, který na první pohled není vyloženě nelegální, nicméně zobrazuje něco životu nebezpečného a ohrožujícího. Zda TikTok jako platforma, na které je obsah nahrán, zda uživatel, který obsah nahrál (často děti), případně zda je vše především otázkou rodiče a prevence rizikového chování v rodinách. 

Pro E-Bezpečí
Kamil Kopecký, Univerzita Palackého v Olomouci


Zdroje:

Martin, H. Fire chiefs blast ‘dangerous’ internet game the 'Penny Challenge' amid fears the craze of touching exposed plug prongs with a coin could spark deadly blazes. Mail Online.
https://www.dailymail.co.uk/news/article-7965477/Dangerous-internet-game-Penny-Challenge-blasted-fire-chiefs.html

TikTok’s new challenge involving electric socket and penny is too dangerous to try. Hindustaqntimes.com
https://www.hindustantimes.com/it-s-viral/tiktok-s-new-challenge-involving-electric-socket-and-penny-is-too-dangerous-to-try/story-ZFUA7BZuQkmrd7m1XxMQxH.html

Zeltmann, B. TikTok ‘Penny Challenge’ could KILL as viral trend sweeping social media risks electrocution or fire. The Sun.
https://www.thesun.co.uk/news/10887386/tiktok-penny-challenge-kill-viral-trend-fire/

Somos, Ch. Alexa 'error' fixed after girl told to stick penny in socket for a 'challenge'.  CTV News. 
https://www.ctvnews.ca/sci-tech/alexa-error-fixed-after-girl-told-to-stick-penny-in-socket-for-a-challenge-1.5721080

O'Laughin, F. Mass. officials warning parents of new viral trend that may result in house fire. News Boston.
https://whdh.com/news/mass-officials-warning-parents-of-new-viral-trend-that-may-result-in-house-fire/

Cost, B. Ridiculous TikTok penny outlet challenge is a huge fire hazard. NY Post.
https://nypost.com/2020/01/23/ridiculous-tiktok-penny-challenge-is-a-huge-fire-hazard/